2014
V listopadovém čísle časopisu Sběratel 4/2014 vydávaného Klubem sběratelů kuriozit vyšel článek o vystavení dvou nejvzácnějších exemplářů sbírky platebních karet v Národním muzeu u příležitosti výstavy Peníze. Více o kartách na výstavě čtěte ZDE .
2012
Dne 23.10.2012 vyšel v Mladé frontě DNES tento rozhovor o sbírce:
Někdo má platební karty v peněžence, někdo jiný je nosí v šanonu. Přesněji řečeno ve dvou šanonech. Do té druhé skupiny patří Dušan Jílek. Má totiž ojedinělou sbírku platebních karet.
Jaké karty vlastně sbíráte?
Sbírám platební karty, je jedno zda kreditní nebo debetní. Ani nemusí být od bank – mám tu třeba karty, které vydaly splátkové společnosti. První karta, kterou jsem měl, byla z Rakouska. Ale rozhodl jsem se sbírku omezit jen na karty vydané bankami na území České republiky. Tak mám šanci, že sbírka bude kompletní. Kdybych sbíral cokoli, bylo by to nekonečné…
A je vaše sbírka kompletní?
Jsem asi v polovině. Mám 450 karet a je to 400 designových vzorů. Ty nejstarší karty už budu jen těžko shánět, snad jen kdyby je měl někdo v šuplíku na památku a poslal mi je…
To by se lidé asi báli možného zneužití, ne?
Karta už není platná, takže ji zneužít nejde. Ale není problém pro bezpečnost obyčejnou kancelářskou děrovačkou procvaknout magnetický proužek a čip, jde to snadno.
Od kdy byly vlastně karty v Česku vydávány?
Nejstarší karta, kterou mám byla z dob socialismu a byla vydaná k tuzexovému účtu. Měla sice tvar a materiál dnešní karty a dokonce i magnetický proužek, ale ten nefungoval. Karta byla vlastně jen průkazkou k přepážce do banky.
První opravdové karty vydala Česká státní spořitelna už někdy v roce 1988, první bankomat tu byl ještě před revolucí. Když se podíváte, byly na nich všechny údaje – číslo karty, číslo účtu, rodné číslo i podpis klienta vepředu na kartě. To už by dnes nebylo možné.
Ty první karty, které tu máte jsou takové smutné…
Zpočátku byly karty opravdu velmi jednoduché designově. Jedna barva, logo. První kdo zavedl na karty obrázky byla Komerční banka a byl to tehdy velmi komentovaný krok. Delfíny a historické plachetnice na obrázku mnozí považovali za infantilní nápad, bylo prý okolo toho dost hádání.
Máte ještě nějaké zajímavosti?
Jsou tu karty, které měly fungovat na malé platby jako elektronické peněženky – bez zadávání PINu. Před lety ta technologie zapadla, asi to bylo i tím, že existovaly dva systémy, které nebyly navzájem kompatibilní. A vidíte, technologie postoupila a dnes fungují zcela běžně takzvané bezkontaktní platby.
Vidím na kartách různá jména – kde je všude získáváte?
Od kamarádů – když jim dojde platnost, jsou už naučeni, že kartu nemají stříhat a likvidovat, ale mají mi ji přinést. Některé karty mám přímo z bank, kde jsem vyprosil vzory nových designů.
Jak si karty třídíte?
Podle abecedních názvů bank. Mám tu karty finančních ústavů, které dnes již neexistují. V rámci banky pak třídím podle karetní asociace , na elektronické a embossované a dalším kritérie je doba vydání karet – od nejstarších po nejnovější designy.
Je tu nějaká karta, kterou máte nejraději?
To nedokážu říct. Mám rád tu sbírku jako celek a každá karta v ní má místo. Tahle je zajímavá – karta na které je obtisk dlaně šéfa karetního oddělení. Zajímavý způsob jak se zvěčnit.
Co říkáte na to, že si klient může nechat na kartu dát vlastní obrázek?
Tím se v podstatě sbírka stává neukončitelnou, všechny tyhle karty mít nikdy nebudu. Pro zajímavost bych si je mohl dávat do zvláštního šanonu, ale zatím žádnou takovou nemám.
A co vy a platební karty? Nosíte v peněžence něco super luxusního?
To ne, dvě obyčejné karty, žádné zlaté, platinové… to považuji za zbytečné předvádění se. Nepotřebuji takhle oslňovat obchodní partnery.
(jol)
http://finance.idnes.cz/sberatel-platebnich-karet-093-/bank.aspx?c=A121023_1844459_bank_zuk
2010
Sbírka karet získala v roce 2010 ocenění „Pozoruhodná sbírka“ od Klubu sběratelů kuriozit .
- Diplom Klubu sběratelů kuriozit „Pozoruhodná sbírka 2010“